A teafaolajat természetes gyógymódnak tekintik: a bőrproblémák, például a pattanások, gombás fertőzések és bakteriális fertőzések jól kezelhetők az ausztrál teafa leveleinek olajával.
A teafaolajat a Melaleuca nemzetségbe tartozó kis fa leveleiből vonják ki. Ennek a nemzetségnek körülbelül 300 faja van, és főleg Észak-Ausztráliában növekszik. Ma sok Melaleuca-fajt egyszerűen teafának neveznek. Csak a Melaleuca alternifolia-t használják az orvostudományban. Ezek számos egyedi formát tartalmaznak, például Cajeput, Niaouli, Manuka és Kanuka. Mindegyiküknek sajátos hatása van. A Melaleuca alternifolia baktériumokkal, vírusokkal és gombákkal küzd. Serkenti az immunrendszert és fájdalomcsillapító. Ennek eredményeként a teafaolaj alkalmazási területe széles.
A teafaolaj hatása és alkalmazása
A teafaolaj antibakteriális hatású és serkenti a vérkeringést. Segít a gombák és vírusok ellen is. A teafaolajat még nem vizsgálták orvosi tanulmányokban. Csak külsőleg szabad használni az önkezelés során.
A teafaolaj felhasználási területei a természetgyógyászatban változatosak:
- Pattanások
- Szemölcsök (nemi szemölcsök , talpi szemölcsök)
- Láb- és körömgomba
- Ajakherpesz
- Az íny gyulladása és a rossz lehelet
- Korpa
- Szúnyogriasztó
Hígíthatatlanul vagy más olajjal, például olíva- vagy mandulaolajjal hígítva, pamut törlővel vagy vattacsomóval a bőr érintett területein. Szájvízoldat készítéséhez néhány cseppet vízben hígítunk és gargalizálunk vele. Néhány csepp adható a korpásodás elleni samponhoz. Illatlámpában néhány csepp teafaolaj vízben segíthet a szúnyogok taszításában.
A teafaolaj pszichológiai hatásai
A teafaolajnak erős pszichológiai hatása van. Az összetevők nagyon hasonlítanak a majoránnához - a jólét növényéhez. A "bőrt és lelket nyugtató" alkoholok magas aránya segít a szorongásban és erősíti az önbizalmat.
A monoterpének, például a fenyőolajokban találhatók, szintén támogatják a hatást. Erőt és elszántságot adnak, amikor a lélek nincs egyensúlyban, és világossá teszik az érzéseket és gondolatokat.
A teafaolaj tisztító, tisztító, erősítő és kiegyensúlyozó hatású, segít a kedvetlenségben, a kedvetlenségben és a kimerültség állapotában. A teafaolaj különösen hasznos az érzékeny emberek számára, akiket gyorsan ér a stressz és a szorongás.
Tippek az önkezeléshez
A teafaolaj nem csodaszer, és nem helyettesíti az orvos látogatását. Súlyos panaszok vagy makacs bőr- vagy körömgomba esetén semmilyen körülmények között ne csak önmagát kezelje, hanem konzultáljon orvosával. A teafaolajat semmiképpen sem szabad gőzzel belélegezni, mivel ez súlyosan irritálhatja a légutakat. A teafaolaj belső használata szintén nem ajánlott, és mindig orvossal kell megbeszélni.
Mivel a teafaolaj irritációt okozhat, csecsemők és kisgyermekek arcán nem szabad használni. Bőrük továbbra is különösen érzékeny, és a légutak irritációja is felléphet.
A teafaolaj allergiát okozhat
A Melaleuca alternifolia egyik előnye, hogy közvetlenül illóolajként alkalmazható. De pontosan ott rejlik a veszély: Még a természetes termékek is, mint az illóolajok, bőrirritációt vagy allergiás reakciókat okozhatnak egyes embereknél. Annak tesztelésére, hogy a teafaolaj tolerálható-e, és az allergiás reakció elkerülése érdekében, a kar tesztje segít: Tegyen egy csepp teafaolajat a karja görbe. Ha a bőr két nap után nem pirult meg, akkor a teafaolajat közvetlenül a bőrre kenhetik. A kiváló minőségű olaj a legkevésbé veszélyes, mert eddig az allergiás reakciók többnyire alacsony minőségű olajjal fordultak elő.
Kockázatok és figyelmeztetések
A teafaolaj helyi alkalmazása vagy elfogyasztása számos kockázattal jár.
Lenyeléssel járó kockázatok
Soha ne nyelje le a teafaolajat, mert ez okozhatja:
- súlyos kiütések
- a vérsejtek rendellenességei
- hasfájás
- hasmenés
- hányás
- hányinger
- hallucinációk
- zavar
- álmosság
- kóma