Belépés
Elfelejtettem a jelszavamat

Illóolajok - Alkalmazhatók a hajra és a fejbőrre?

2021-05-19

Tucatnyi illóolaj kapható. Nem csak gyönyörű illatanyagokkal és aromaterápiás hatással bírnak, hanem a bőrt és a hajat is gondozhatják. Milyen tulajdonságai vannak az illóolajoknak? Nézze meg és tanulja meg az illóolajok alkalmazását, és mit tegyen a nem kívánt irritáció elkerülése érdekében

Mindig inkább természetes kozmetikumokat használunk a haj és a fejbőr ápolására. Manapság tisztában vagyunk azzal, hogy az Anyatermészet kiváló termékekben gazdag. De vajon a természetes anyagok mindig biztonságosak-e? Az illóolajok még mindig sok vitát okoznak - bár népszerűek a kozmetikumokban, és számos hajápolási termékben megtalálhatók, sokan figyelmeztetnek az illóolajok káros hatásaira. Mi az igazság?

Ha bővíteni szeretné ismereteit az illóolajok hatásáról, ismerje meg azok tulajdonságait és ellenőrizze, hogy különböznek-e más olajoktól.

Mik az illóolajok?

Az illóolajok erősen koncentrált illatanyagok, amelyeket friss vagy száraz növényekből nyernek. Az illóolaj kivonható levelekből, virágokból, magvakból, szárakból, gyökerekből és akár kéregből is. Hogyan lehetséges ez? Az illóolajokat nem préselik, hanem a növény kiválasztott részeinek gőz desztillációja során hozzák létre. Illóolajat is lehet nyerni szűréssel, extrakcióval vagy préseléssel.

Az illóolajok előállításának módszere nagy hatással van a termékek konzisztenciájára. Nem olajosak, hanem folyékonyak. Képlete folyékony szérumra emlékeztet. Az illóolajok gyártásával kapcsolatban érdekes információ található: értékes melléktermék keletkezik - hidroszolok .

Illóolajok - tulajdonságok

Az illóolajokat azért használják a hajápolásban, mert különféle, kiváló minőségű anyagok erősen koncentrált keverékei. Teljesen más anyagok találhatók itt, mint a zsíros növényi olajokban - lipidek, vitaminok és ásványi anyagok helyett főleg aldehidek, észterek, ketonok, alkoholok és terpének találhatók.

Ennek ellenére az illóolajokat érdekes, terápiás és gyógyító tulajdonságok jellemzik . Nem csak aromaterápiában (illatanyag-koncentrátumként), hanem kozmetikumokban is használják, mert:

  • antibakteriális és mikózis megelőző tulajdonságokkal rendelkeznek;
  • gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásúak;
  • javítja a mikrocirkulációt a bőrben;
  • relaxáló és fiatalító hatása van;
  • optimalizálja a faggyúmirigyek működését és a faggyú szekrécióját.

Illetve az illóolajok tulajdonságainak leírásakor figyelemre méltó, hogy ezek vízben oldódnak, és fantasztikusan kombinálódnak zsírokkal és alkoholokkal. Ezért használják őket a parfümiparban.

Illóolajok - kozmetikumok

A természetes illóolajok a parfümökben találhatók leggyakrabban, mert garantálják a kellemes növényi illatot. Ennek a tulajdonságnak köszönhetően az illóolajok nagyon népszerűek az aromaterápiában, a fürdőzésben és a masszázsban is. Ezen a területen garantálják a pihenést és a stressz enyhítését egy nehéz nap után.

Az illóolajokat egyre inkább használják a test- és hajápolásban . Antibakteriális és mikózis-megelőző tulajdonságai segítenek a bőr és a problémás haj ápolásában.

  • Illóolajok a bőr számára : megfelelő használat esetén javítják a bőr megjelenését. Segítenek a pattanásos bőrön vagy az elszíneződéssel járó arcszínnél is. Az igényeitől függően világosíthat vagy sötétíthet. Kiegyenlíthetik a bőrt és gyógyíthatják a bőrproblémákat (pl. Allergia vagy fájdalmas influenza).
  • Illóolajok a hajhoz : érdemes illóolajokat beépíteni a leeső , zsíros vagy pelyhes haj ápolásába . Az illóolajok gyógyítják a viszketést és erősítik a gyenge hagymákat. Ily módon a haj jobban gyökerezik és nem esik ki túlzottan, hanem gyorsabban nő.

Az illóolajok biztonságosak?

Egyesek figyelmeztetnek: az illóolajokat nagyon ésszerűen kell használni az ellátás részeként, mert irritációt okozhatnak. Sajnos ez igaz információ.

Minden illóolajat ésszerűen és kis mennyiségben kívánunk felhasználni. Nagyon aktívak és sok erősen koncentrált anyagot tartalmaznak, ezért irritációt okozhatnak , különösen az érzékeny bőrön. Ha biztos akar lenni abban, hogy az adott illóolaj nem lesz negatív hatással a bőrére, akkor:

  • a kezelés előtti napon végezzen allergiás tesztet a csuklón;
  • illóolajat hígítsunk zsíros olajjal (pl. argánolaj, mandulaolaj);
  • illóolajat használjon kis mennyiségben, amelyet fokozatosan növelhet.

A legnépszerűbb esszenciális olajok

Teafaolaj - antibakteriális, mikózis megelőző és vírusellenes hatású. Emiatt zsíros és pelyhes haj tisztítására szolgáló kozmetikai termékekben használják.

Eukaliptuszolaj - antibakteriális hatású és kellemes felfrissülést kölcsönöz. Emiatt a hajsamponok gyakori összetevője.

Levendulaolaj - valószínűleg a legnépszerűbb illóolaj. Fertőtlenítő hatású, csillapítja a fejbőr irritációját, gyógyítja a gyulladásokat, a gombás fertőzéseket és a korpásodást, és gátolhatja a hajhullást is.

Borsmentaolaj - antiszeptikus tulajdonságai mellett összehúzódó, lágyító és frissítő hatása is van, ezért nagyon gyakran adják hozzá a samponokhoz.

Rozmaringolaj - bár a rozmaring a főzéshez kapcsolódik, a bőrápolásban is jól használható. A rozmaringolaj antiszeptikus hatású, serkenti a bőr mikrokeringését és megállíthatja a hajhullást.

Citromolaj - csodálatosan illatos citrusfélékből, csíraölő, gombaölő, összehúzó és frissítő hatású. Érdemes keresni a citromolajat korpásodás elleni samponokban és zsíros hajra szolgáló balzsamokban.

Narancsolaj - a legközelebbi citrus illóolaj , amely antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, és ajánlott a bőrfertőzések gyógyítására. Védi a fejbőrt a kiszáradástól és regenerálódik, ezért gyakran használják fodrászkezelések során.

Neroli olaj - a következőképpen írható le: egy kis citrus illat és egy kis virágillat, valamint egy nyugtató hatás, amelynek köszönhetően lassítható a fájdalom áramlása.

Calamus olaj - az egyik ritkábban használt illóolaj. Ez nagy hiba, mert erőteljes gyulladáscsökkentő és antiszeptikus tulajdonságokkal rendelkezik. Javítja a mikrocirkulációt, ápolja a zsíros hajat és megakadályozza a hajhullást.

Cédrusolaj - a cédrusmagolaj "esszenciális testvére". A cédrus illóolaj erőteljes aromaterápiás és antiszeptikus tulajdonságokkal rendelkezik.

Zsályaolaj - zsályalevelekből kivonva, zsíros hajra szolgáló samponokban használják. Nem csak gyulladáscsökkentő, összehúzó és antiszeptikus hatása van, hanem lassítja a verejtékezést és a patogén mikroorganizmusok fejlődését is.

Bergamottolaj - elősegíti a korpásodás gyógyulását antibakteriális, mikózis-megelőző és antiszeptikus tulajdonságainak köszönhetően. Felgyorsíthatja a sérült epidermisz enyhülését a pikkelysömörben szenvedőknél is.

Kamillaolaj - a jól ismert kamilla illóolaj formájában csökkenti a gyulladást és megnyugtatja a bőrt, ezért nyugtató termékekben használják a fejbőr kivörösödése és irritációja ellen.

Illóolajok hajhoz - alkalmazás

Mindenesetre érdemes az egyedi, tiszta, illóolajokat használni az ápolási folyamat részeként. Sok hajproblémát meg tudnak oldani, ha jó minőségűek és helyesen használják őket. Hogyan használják az illóolajokat a haj és a fejbőr ápolásában? Ezek a legegyszerűbb módszerek:

Hajápolás illóolajokkal

Az olajjal történő hajkezelés kiválasztásakor leginkább természetes, hidegen sajtolt olajat választunk. Lehetséges illóolajokkal kondicionálni a hajat, de ezeket más anyagokkal el kell keverni. Nem a fő elemnek kell lenniük, hanem a hajkezelés összetevőjének. Ilyen keverék alapjául például a kókuszolaj vagy az argánolaj szolgálhat. Mindkét olaj ötletesen szállítja a tápanyagokat, és nagyon jól működik az alacsony (kókuszolaj), valamint a normál és magas porozitású (argánolaj) hajon. Az illóolajok mind a fejbőrre, mind a hajszálakra alkalmazhatók, ha előzőleg megfelelő termékekkel összekeverték őket.

Illóolajok a hajsamponok összetevőiként

Hajmosás közben már élvezheti az illóolajok pozitív hatásait. Hajmosás közben ápolhatja és tisztíthatja a fejbőrét. Ha samponja nem tartalmaz illóolajat, akkor saját maga is hozzáadhatja. 100 ml-es hajsamponhoz 10 csepp kiválasztott olaj elegendő - a borsmentaolaj itt különösen figyelemre méltó, mert garantálja a frissességet.

Illóolaj-kondicionáló

A haj számára kedvelt gyógynövényes klímaberendezések problémásak, mert először meg kell főzni a gyógynövényeket, majd lehűteni a kivonatot. Ezzel szemben egy házi hajbalzsam elkészítése illóolajjal különösen egyszerű. Néhány csepp illóolajat és kevés tejet adunk egy liter langyos vízhez (a tej úgy viselkedik, mint egy emulgeálószer, amelynek köszönhetően az olaj és a víz egyenletes keveréket képez). A kapott terméket minden hajmosás után fel kell használni és be kell masszírozni a fejbőrbe.