A történelmi levéltárak érdekes történetet rejtenek azokból az időkből, amikor a pestisjárvány Európát sújtotta. Tolvajbandáról mesél, aki félelem nélkül lopta el az áldozatok házait anélkül, hogy tagjai alattomos betegséggel fertőződtek volna meg. A rablók speciális gyógyszert használtak. Végül felfedték a bűncselekményeik megítélésében mutatott engedékenységért cserébe. És ez recept volt egy ecetes gyógynövénykivonathoz. A tolvajok megdörzsölték vele a testüket, így védekeztek a fertőzés ellen.
"Adjunk hozzá három korsó fehérborecetet egy marék ürömhöz, tarlóhoz, vad majoránnához és zsályához, adjunk hozzá ötven szegfűszeget, két uncia haranggyökeret, két uncia angyalgyökeret, rozmaringot és almabort, valamint három nagy gombóc kámforot. Hagyja a keveréket tizenöt napig infundálni. Leszűrjük és üvegben tároljuk. Mielőtt a pestis áldozataihoz lépne, dörzsölje a folyadékot a kezébe, a fülébe és a halántékába."
Annak ellenére, hogy ennek a történetnek több változata van, és eredete összefonódik különböző európai városokkal, egy biztos. Míg manapság sok ember csak egy zacskó menta teával társítja a gyógynövényeket, addig a gyógyhatásuk nagyon fontos volt. Őseinknek igaza volt valamiben? A természetes illatok valóban meggyógyíthatnak minket? És mi is pontosan az aromaterápia? Működik, vagy csak marketing "kötélhúzás"? Ha Ön is tisztában akar lenni vele, gyere merülj el velünk a természetes illatok mélyére.
Segíteni fog égési sérülések és szorongások esetén
A vanília illata emlékeztet a gyermekkorra és a karácsony jólétére egy feldíszített fa mellett? A kamilla szippantása után emlékszel a nagymamára és a reggeli tea-rituáléjára? A természetes illatok azonban az emlékek mellett elindíthatják az egész testünket és érzelmi élményünket befolyásoló élettani reakciók lépcsőjét. A tudományos adatbázisok az őket leíró tanulmányokkal törnek a varratok elé. És a történelmi források azt is elmondják nekünk, hogy leírják az illóolajok terápiás alkalmazását az ókori Egyiptomban. Az "aromaterápia" név megkülönböztette őt a Maurice Gattefosse francia parfüméria és vegyész 1937-ben való tisztán illatszerhasználatától, állítólag azután, hogy levendula kivonattal segítette az égési sérülések kezelésében.
Ma az aromaterápiát holisztikusan használják, és egyes országokban belép az emberek mindennapi életébe. Segít a figyelemzavarral küzdő gyermekekben, gyógymódként használják a német kórházakban, sőt néhány illóolajat még gyógyszerként is bejegyeznek, például levendula szorongás szorongás miatt. A tudomány az illóolajok antibiotikumok alternatívájaként, a szokásos növényvédő szerek helyettesítéseként vagy a csomagolás adalékanyagaként történő felhasználásának lehetőségeivel foglalkozik az élelmiszerek eltarthatóságának meghosszabbítása érdekében.
Másrészt még mindig sok a szkeptikus hang. A rétjeinken és ligeteinkben is sokan még mindig az aromaterápiát tekinti quackery-nek és puszta hobbijának az "ezo" őrülteknek. Lássuk tehát, hogy egyáltalán megbízható-e az aromaterápiában, és hogy a természetes illatok ereje valójában hogyan hat az emberre.
A növényekben az illatanyagok számos kémiai komponens (60-500) keverékei formájában fordulnak elő, amelyeket együttesen illóolajoknak nevezünk. Úgynevezett esszenciális sejtek termelik, védik a növényeket a kártevőktől, és jelző vegyi anyagként is szolgálnak, amely vonzza a beporzókat.
Mi emberek megtanultuk kivonni őket a növényekből, akár megfelelő oldószerben (zsír, olaj vagy alkohol) való mosással, préseléssel vagy gőz desztillációval. Az imént kapott illékony aromás anyagot illóolajnak vagy illóolajnak nevezzük. Egy csepp illóolaj előállításához több kiló növényi anyag kerül felhasználásra. És mi a különleges egy ilyen csepp olajban, hogy hajlandóak vagyunk annyi emberi és növényi energiát fogyasztani, hogy megkapjuk?
Gyönyörű illata van, de sokkal többre képes
Mint mondtuk, az illóolajok kémiai összetevők - illóolajok, amelyek a növényt életben tartják, táplálják és védik. Nagy mennyiségben tartalmaznak antioxidánsokat, antibakteriális és egyéb anyagokat, és kiderül, hogy ezek a növényi előnyös összetevők jótékony hatással lehetnek az emberre is. Aromaterápiás felhasználásuk széles, és mindegyik illóolajnak más-más hatása van. Az idegrendszer stimulálására vagy megnyugtatására szolgálnak, segíthetnek a fertőzések leküzdésében, elősegítik a gyógyulást, növelik az immunitást, javíthatják az emésztést és enyhíthetik a fájdalmat.
Az aromaterápiában az illóolajokat két alapvető módon alkalmazzák, belégzéssel és a bőrön történő alkalmazással. Vizsgáljuk meg őket közelebbről:
Belélegzés
Tudta, hogy a szag a legérzékenyebb az összes emberi érzék között? Ugyanakkor ez a legerőteljesebb kapcsolat a tudattalan elméhez és a hosszú távú memóriához, ahol tároljuk emlékeinket. Míg az aromaterápia finomítja és erősíti ezt az értelmet, a szintetikus illatok csillapíthatják és károsíthatják azt. A tanulmányok neurológiai és kognitív problémákhoz, a koncentráció elvesztéséhez vagy memóriaproblémákhoz és általános zavartsághoz kötik őket. Szó szerint szintetikus illatok vesznek körül minket - a nyilvánosság előtt, a munkahelyen vagy az üzletekben. Hatásukat sokan a passzív dohányzáshoz hasonlítják, és egyes országokban bevezetik a "parfümmentes" munkakörnyezet szabályozását.
Térjünk vissza a természetes illatokhoz. Hogyan működik pontosan az inhalációjuk az aromaterápiában? Az illóolajok hatóanyagainak molekulái az orrból a szagló idegeken keresztül jutnak az agyba, konkrétan a limbikus rendszerbe, ahol érzelmekre, viselkedésre, de például a hosszú távú memóriára is hatnak. Belégzéskor a hatóanyagok bejutnak a hörgőkbe, az alveolusokba és a vérkapillárisokba, és ily módon az egyes szervekbe. Az alkalmazás után tizenöt perccel a vérben kimutathatók.
Bőrre történő alkalmazás
A biológiai anyagok az illóolajokból a testbe is behatolhatnak. Magas koncentrációjuk miatt azonban általában csak hígítva, általában növényi zsírban alkalmazzák, ha a bőrt felviszik.
A bőrre történő felvitel után a testzsírokhoz kötődnek és behatolnak a vérbe.
Krémek, kenőcsök vagy olajok részeként sebek vagy csípések helyi kezelésére szolgálnak.
A masszázsok népszerű és kellemes lehetőségek az aromaterápiában. Tudod, hogy masszázs olajok magad otthon kombinálásával minőségű növényi olaj, néhány csepp illóolaj igénye szerint. A teljes testmasszázshoz 0,5 - 3% -os hígítás javasolt. 6 évesnél fiatalabb gyermekek esetében ez 7 csepp illóolajnak felel meg 50 ml hordozóolajban, 6-12 éves gyermekeknél és terhes nőknél 22 csepp illóolaj 50 ml hordozóolajban és felnőttek nélkül restrikció 37 csepp illóolajat használunk 50 ml hordozóolajban.
A természetes kozmetikai termékek gyártói szintén élvezik az illóolajok erejét. Választhat bőrápolási termékek , haj- és egész testtisztítók vagy fogkrém közül. Ezenkívül az illóolajok is az öko-gyógyszerek gyakori részei.
Fürdők is rendelkezésre állnak. Adjunk hozzá 3-10 csepp illóolajat egy evőkanál hordozó növényi olajhoz, és hagyjuk feloldódni egy meleg vizes fürdőben. Alternatív megoldásként vásárolhat például kész fürdőolajat, ez nagyszerű a gyermekek számára.
És mire kell figyelni az aromaterápiában?
Minőség
Az illóolajok "utánozhatók" és szintetikusan is előállíthatók, de nincsenek gyógyító hatásaik. A teljesen szintetikus olajok mellett szintetikusakkal hígított természetes illóolajokkal is találkozhat. De csak nincs esélyed felismerni őket a szaglásuk alapján. A rossz minőségű illóolajok gyakran olcsóbbak, és néhány fontos információ hiányzik a címkén. A valódi természetes illóolaj palackján megtalálja a növény pontos botanikai nevét cseh és latin nyelven, a növény gyűjtésének helyét és a kivonás módját.
Megfelelő adagolás
Talán azért, mert az illóolajok nem rendelkeznek a gyógyszerek hivatalos státusával, az emberek gyakran nem veszik nagyon komolyan az adagjukat. Ezek azonban nagy koncentrációban tartalmaznak hatóanyagokat, ezért nagyon fontos betartani a felhasznált mennyiség határait. Ezek az egyes illóolajok, az alkalmazás módja szerint különböznek, és a személy egészségi állapotától és életkorától függően is. Ezért mindig kövesse a termék utasításait.